Quina és la duresa del ferrocarril?
Jan 21, 2026
Què és el ferrocarril d'acer i el seu paper als ferrocarrils?
Carril d'acer, també anomenat carril de ferrocarril o carril de grua, és el component fonamental dels sistemes de vies del ferrocarril, guiant les rodes de locomotores i vehicles industrials mentre transmeten càrregues pesades als travesses i a la base subjacent. Dissenyats amb una-secció transversal-en forma de I que consta d'un capçal, una banda i una base de rail, els rails d'acer ofereixen la màxima resistència a la flexió i estabilitat-a llarg termini. A lesRAIL GNEE, oferim una àmplia gamma de tipus de rails d'acer, inclosos rails lleugers, rails pesats i rails de grua, tots dissenyats per complir els estàndards internacionals i els requisits industrials. A més, GNEE RAIL ofereix solucions personalitzades, orientació per a la instal·lació i assistència post-venda per a un rendiment òptim del ferrocarril.

Quina és la duresa del ferrocarril?
La duresa del rail és un factor crític que influeix en la resistència al desgast, la durabilitat i la vida operativa. La duresa d'un rail depèn principalment del grau d'acer i del tractament tèrmic utilitzat durant la fabricació. Per a rails pesats, com els utilitzats en grues industrials o línies ferroviàries principals, una duresa més alta garanteix un desgast reduït sota càrregues elevades per eixos, mentre que una duresa més baixa en rails lleugers permet una millor ductilitat en aplicacions de transport més lleugeres.RAIL GNEEsubministra rails en diversos rangs de duresa per adaptar-se a diferents aplicacions, inclòs U71Mn per a transport pesat i rails de grua QU.

| Grau de ferrocarril d'acer | Duresa Brinell (HB) | Aplicació típica |
|---|---|---|
| Q235 | – | Tren lleuger, vies de càrrega baixa- |
| 50Mn | ~197 | Línies industrials mitjanes-pesades |
| 55Q | Major o igual a 197 | Metros lleugers de mineria i fàbrica |
| U71Mn | 240–270 | Ferrocarrils de transport pesat, rails de grua |
| U75V | 240–270 | Ferrocarril d'alta-velocitat, línies de càrrega pesada- |
| R260 | 260–300 | Carrils de línia principal estàndard UIC |
| R350HT | 350–390 | Trams de ferrocarril de gran-transmissió i desgast elevat |
| ASSZ-1 | Major o igual a 275 | Desgast greu, rails de grua d'alt-impacte |
Graus d'acer Common Rail a tot el món:
| Grau | Estàndard / Regió | Composició típica (% en pes) |
| R260 | EN 13674-1 (Europa) | C: 0,67–0,80, Mn: 0,90–1,20, Si: inferior o igual a 0,50 |
| R350HT | EN 13674-1 (Europa) | C: 0,75–0,85, Mn: 0,80–1,20, Cr: 0,20–0,50 |
| Grau 260 | AREMA (Amèrica del Nord) | C: ~0,77, Mn: ~1,0–1,2, Si: ~0,2 |
| Grau 350 | Especificacions AREMA + Mill (EUA/Canadà) | C: 0,78–0,83, Mn: 0,90–1,20, Cr: 0,2–0,6, + V/Nb (microaliatge) |
| Ferrocarril BH (Bainític) | JIS E 1101 (Japó), adoptat a la UE/Índia | C: 0,65–0,80, Mn: 1,0–1,4, Cr/Mo/Ni (opcional, específic del molí-) |
| U71Mn | GB/T 2585 (Xina) | C: 0,65–0,77, Mn: 1,10–1,40, Si: 0,15–0,35 |
| U75V | GB/T 2585 (Xina) | C: 0,67–0,77, Mn: 0,70–1,00, V: 0,04–0,12 |
Quins graus i especificacions d'acer estan disponibles a GNEE RAIL?
La selecció del rail adequat depèn dels requisits de càrrega, la velocitat de funcionament i l'entorn d'aplicació.RAIL GNEEofereix una cartera completa de rails compatibles amb els estàndards xinesos GB, UIC, DIN, JIS i AREMA. Els rails pesats per a línies de mercaderies solen utilitzar U71Mn o U75V amb pesos des de 38 kg/m fins a 75 kg/m, mentre que els rails de grua com el QU70 al QU120 estan optimitzats per a equips d'elevació industrial. Els carrils lleugers per al trànsit urbà o vies de mines s'ofereixen en 15 kg/m, 22 kg/m i 30 kg/m amb graus d'acer Q235 o 55Q.

| Tipus de ferrocarril | Estàndard | Material | Interval de pes (kg/m) | Ús típic |
|---|---|---|---|---|
| Ferrocarril pesat | GB2585-2007 | U71Mn | 38–75 | Línia principal, càrrega, plantes siderúrgiques |
| Carril de grua QU | YB/T5055-2014 | U71Mn | QU70–QU120 | Ponts grues, grues pòrtic |
| Tren lleuger | GB/T11264-1989 | Q235/55Q | 15 kg,22 kg,30 kg | Ferrocarril urbà, ramals de mines |
| Carril de grua DIN536 | DIN536 | U71Mn/50Mn | A45–A120 | Vistes de grua industrial |
Com afecta la duresa del carril els carrils de grua industrials?
Els rails de grua suporten càrregues verticals concentrades de carros pesats, que requereixen un equilibri entre duresa i tenacitat. Una duresa massa baixa provoca un desgast ràpid, mentre que una duresa massa alta augmenta la fragilitat.

| Classificació | Alçada (mm) | Cap (mm) | Part inferior (mm) | Gruix (mm) | Pes (kg/m) | |
| Carril de grua | QU 70 | 120 | 70 | 120 | 28 | 52.8 |
| QU 80 | 130 | 80 | 130 | 32 | 63.69 | |
| QU 100 | 150 | 100 | 150 | 38 | 88.96 | |
| QU 120 | 170 | 120 | 170 | 44 | 118.1 | |
Els rails de grua QU i DIN536 de GNEE RAIL es fabriquen amb acer U71Mn o 50Mn, aconseguint una duresa Brinell de 240-270 HB per maximitzar la resistència al desgast sense comprometre la seguretat. Això garanteix l'estabilitat-a llarg termini per a aplicacions industrials com ara fàbriques d'acer, terminals portuàries i magatzems automatitzats.
Des del 2008,RAIL GNEEfa més de 18 anys que subministra rails d'acer de diferents graus, els rails d'acer de GNEE són molt recomanats a la Xina ia l'estranger. Amb equips d'avantguarda, GNEE produeix rails d'acer d'alta qualitat que compleixen amb els requisits de la majoria dels països. El ferrocarril estàndard, el ferrocarril endurit del cap, el ferrocarril pesat, el ferrocarril lleuger, el carril de grua i altres tipus estan disponibles aquí, com un dels principals proveïdors ferroviaris de la Xina, GNEE RAIL ha estat treballant per subministrar productes ferroviaris ecològics econòmics a tot el món.







